blog svatební agentky Jany Hanzelkové Kubáčové plný rad, tipů a informací

Svatební tipy


Kdy je čas se vzít?

Kritérií pro to, kdy je ten pravý čas se vzít, je samozřejmě více. Pro někoho hraje prim láska a zamilovanost, jiný dává přednost finančnímu zabezpečení a další čeká na romantickou žádost o ruku. Jak tedy poznat, kdy je ten správný čas do toho praštit?

...celý článek ->

Zvířátka na svatbě

Zvířátka patří spolu s malými dětmi do té kategorie svatebčanů, kterou zbožňují fotografové a kameramani, ale o kterou je třeba pečovat ještě o trošku více, než o zbylé hosty, aby si svatební den užili stejně jako vy. Děti zatím nechejme stranou, tipům na to, jak a čím je zabavit na svatbě se budeme věnovat v jednom z dalších článků. Dnes si tedy vezmeme na paškál naše dvounohé či čtyřnohé, chlupaté i opeřené, malé, velké, tlusté, tenké… zkrátka naše zvířecí miláčky.

...celý článek ->

Svatební dril

Honba za krásou a dokonalostí. Tak by se dalo nazvat dnešní téma, které už po staletí spojuje egyptské královny, moderní hollywoodské hvězdy, „obyčejné ženy,“ ale hlavně – budoucí nevěsty. Pár měsíců před svatbou se tak některé z těch odvážnějších vydávají na misi za tvarováním postavy do fitcenter, ty ještě zarputilejší (které vidí svůj problém jako téměř neřešitelný) se svěřují skalpelům plastických chirurgů a skoro každá nevěsta si to zamíří ke kosmetičce a do kadeřnictví, byť třeba toho nejmenšího u Vás na vsi.

...celý článek ->

Ženich

Středobodem vesmíru je ve svatební den obvykle nevěsta. Bývá to totiž většinou ona, kdo žije svatbou a celým tím kolotočem kolem příprav, často už od dětství. Jistě, najdou se i výjimky, ale je jich asi stejně, jako svobodných krásných a inteligentních miliardářů, kteří bydlí v okruhu jednoho kilometru od Vás ;) Dneska tomu ale, milé nevěsty, bude jinak. Tenhle článek totiž bude cílený na muže, kterého si berete. Takže milí ženichové, čtěte!

...celý článek ->

Svatební trendy

Ze všech médií po celém světě na nás denně útočí nové a zaručené trendy. Svatební svět samozřejmě není výjimkou. Na rozdíl od módních trendů se ale ty svatební přece jen drží o něco déle. Obvykle minimálně jednu sezónu. Jaké jsou tedy poslední svatební trendy letošní sezóny? Některé se přenesly z dob minulých a stále zůstávají, jiné se začaly objevovat až v posledních měsících.

...celý článek ->

DJ vs živá hudba na svatbu...

Pomalu s tím začínám být sama sobě otravná, ale za sebe mám jednoznačnou odpověď: DJ. A důvody?

...celý článek ->

Catering nebo restaurace?

Tak tuto otázku si v poslední době klade stále větší a větší množství párů a nutno říct, že zcela oprávněně. Náklady na restauraci a její provoz totiž bývají vysoké, takže se službami cateringu můžete ušetřit i desítky tisíc. Naproti tomu pohodlí, servis a atmosféru, které Vám poskytne Vaše oblíbená restaurace, zřejmě jinde nevykouzlíte.

...celý článek ->

Svatba svatební agentky

Denně se pohybuje ve svatebním světě; tady na svatba.cz pro vás už pár týdnů píše články a letos 18. května nastal den, kdy se svatební agentka Jana Hanzelková vdala za svého dlouholetého přítele a kolegu koordinátora - Pavla Kubáče. Na vlastní kůži tak konečně poznala, jaké to je být v roli nevěsty. My byli při tom!

...celý článek ->

Matrikářky - a jak na ně...

Ze své dlouholeté praxe svatební agentky mám bohaté zkušenosti s mnoha vstřícnými úředníky (díky Bohu už je jich převážná většina) a touto cestou bych jim za jejich práci chtěla z celého srdce poděkovat! Na druhou stranu ale – pořád ještě se najdou tací, kteří jim kazí jméno a zasloužili by si minimálně školení na komunikaci s klienty, když už nic jiného! A protože těm příjemným není co vytknout, v našem dnešním článků Vám přinášíme jakýsi malý návod jak na ty druhé…

...celý článek ->

Co všechno se může pokazit na svatbě?

Jako zarytá zastánkyně pozitivního myšlení nerada maluji čerty na zeď, jak se ale říká - dobrá rada nad zlato. A tak Vám jich dnes několik přinášíme…

...celý článek ->

Jak vybrat svatební dort?

Tak především – s láskou. Svatební dort bude během oběda či celého svatebního dne (pokud jej budete zakrajovat až večer, čímž často symbolicky otevíráme svatební raut) krásnou dominantou Vaší svatební tabule. Jednoznačně by měl ladit k celkové výzdobě a charakteru (tématu) svatby, případně může být alespoň stylizován do stejných barev jako celá tabule.

...celý článek ->

Svatební cukroví - kolik je ho potřeba?

Maminka a budoucí tchýně by řekly, že asi tak kilo na osobu :-). Cukrářky Vás budou přesvědčovat o něčem podobném, protože větší odběr pro ně samozřejmě znamená větší zisk. Zkuste se ale zamyslet nad tím, jestli opravdu chcete jíst svatební koláčky, cukroví a dort ještě u Vánočního stromečku nebo raději ušetřené peníze investujete do něčeho, co ve Vás zanechá hodnotnější vzpomínku, než další přidaná kila?... Třeba do svatebního fotografa, kamery nebo rovnou koordinátorky…?

...celý článek ->

Zásnubní prstýnek - jak tajně vybrat velikost?

Žádost o ruku, zásnuby… zkrátka způsob, jak požádat ženu o ruku, je ve vztahu dvou lidí důležitý mezník. Samozřejmě, nikde není psáno, že o ruku nemůže požádat i žena muže, ale přece jenom i přes veškerou tu emancipaci kolem nás, řekněte, holky, nebyl ve Vašich představám tím, nabízí společnou budoucnost, vždycky chlap? :-) Navíc, dle jednoho starého (a nutno dodat že nepříliš vkusného vtipu): Víte, proč žena nemůže žádat o ruku muže? Protože když si žena klekne, muž si tak nějak automaticky začne rozepínat poklopec… Doufám, že jsem Vás teď tímhle malým odklonem od tématu neurazila, ale spíše pobavila, a konečně se pojďme věnovat tomu, proč jste otevřeli tento článek. Tak tedy…

...celý článek ->

Symbolický svatební obřad

Od doby, kdy se nám otevřely hranice, narážíme na Čechy a Češky jak ve světových metropolích, tak i v těch nejzapadlejších koutech světa. Cestujeme, pracujeme, poznáváme - a samozřejmě se taky zamilováváme, ženíme a vdáváme. Proto se často stává, že jedno z nejdůležitějších ANO v našem životě padne mimo českou půdu. Po návratu do vlasti nás ale obvykle čeká povinné kolečko na úřadech, a pokud si chceme svatební slib zopakovat i tady v Čechách, pak také spousta papírování. Existuje ale cesta, jak si celé tohle martyrium ušetřit. Jaká?

...celý článek ->

Svatební etiketa - co byste měli vědět?

Pravidel je spousta a pokud nejste příslušníci královské šlechty, ne všechna a ne vždy musíte striktně dodržovat. V dnešním článku Vám tedy ukážeme alespoň základní tipy, které obsahují výtah z článků předního českého znalce etikety pana Ladislava Špačka.

...celý článek ->

Svatba: 10 praktických rad, které vám ulehčí den

Dnes bez jakýchkoli dlouhých řečí na úvod. Následujících deset tipů přinášíme zkrátka proto, abychom vám usnadnili svatební den!

...celý článek ->

Jak požádat hosty o peníze namísto darů

V dnešní době není neobvyklé, že namísto mixérů a sad skleniček snoubenci požádají hosty raději o finanční příspěvek, aby si pak mohli pořídit přesně to, po čem touží. Jak to ale zařídit, aby vaše prosba nevyzněla trapně nebo třeba nemístně?

...celý článek ->

Role svědků aneb Co dělá svědek?

Výběr svědků je jedno z opravdu důležitých rozhodnutí, které musí budoucí nevěsta a ženich učinit, protože role svědků je často skutečně důležitá. Zejména na svatbách, které nemá pod palcem svatební koordinátor. „Nominace“ obvykle získají lidé, kteří jsou ženichovi a nevěstě nebližší. Předem je ale připravte na to, že jednak půjdou po celý den hodně vidět, ale také si jej, alespoň, pokud se svého úkolu chopí opravdu zodpovědně, nejspíš moc neužijí. Svědkové by měli mít totiž oči všude. Po celý svatební den by měli by být oporou oběma snoubencům (od obřadu už novomanželům), ale také se postarat o to, aby se svatební hosté bavili. Obzvlášť, pokud se o svatbu nestará najatý svatební koordinátor, měly by všechny jeho povinnosti přejít minimálně na jednoho z obou svědků.

...celý článek ->

Svatební kolona...

Hitem posledních let, který jsme přejali z amerických komedií, je tzv. „utajená nevěsta.“ Tedy to, že ženich nevěstu spatří až ve chvíli, kdy kráčí k oltáři. Jako svatební agentka tuto chvíli miluji. Okamžik, kdy spatříte v ženichovým očích ten údiv, lásku a štěstí, je nezapomenutelný a jednoduše - kouzelný. V českých zemích ale bývalo odjakživa zvykem, že si ženich přišel pro svoji nevěstu do jejího domu, odkud se pak vydal svatební průvod do kostela. Dnes, ať už máte obřad v kostele nebo kdekoli jinde, se většinou přemisťujeme auty. Zorganizovat svatební kolonu ale není zrovna jednoduchý úkol. Jak se k němu staví etiketa?

...celý článek ->

Matka svatby

Rodiče. Vždycky tady pro Vás byli, jsou a snad i budou, co nejdéle to bude možné… Maminky o sobě často tvrdí, že mají vždycky pravdu a čím jsme starší, tím víc se přesvědčujeme o tom, že tomu tak mnohdy opravdu je. Ve chvíli, kdy se ale za dveřmi vašeho domova nakousne téma „svatba,“ obvykle se začnou dít věci...

...celý článek ->

Krátké svatební šaty

Jsou praktické, nevšední, můžou být sexy i dojemně romantické, ale především – jsou to šaty pro odvážné. I dnes, v době, kdy se málokdo striktně drží starých tradic a zvyků, se najde jen hrstka nevěst, které si pro svůj svatební den vyberou krátké svatební šaty. Navzdory tomu, že po nich už v daleké minulosti sahaly například i filmové garderobiérky velkých hvězd, jako třeba v případě muzikálu Usměvavá tvář z roku 1957, ve kterém se Audrey Hepburn provdala za Freida Astaira v dech-beroucím modelu do půli lýtek.

 

...celý článek ->

Cimbálovka na svatbě

Ti z vás, kdo sledujete mé články pravidelně, asi už víte, že nejsem velký fanoušek živé hudby na svatbě. Důvodů je celá řada a zmiňovala jsem je už v dřívějším článku. Kombinace živé hudby a DJ, to už je ale jiný šálek kávy

...celý článek ->

Manikúra na den D

Říká se, že ruce a boty jsou vizitkou každé ženy. A ve svatební den to, obzvlášť u rukou (zejména u té levé, kde se Vám objeví nový prstýnek), platí dvojnásob. Takže si to dnes vezměme hezky od začátku...

...celý článek ->

Jak budou vypadat svatby v roce 2014?

Před nedávnem jsme slíbili, že máme jedno překvapení a kouzelník to nebude :-), a tak přišel Pavel a udělal rozhovor s Jančou a Ondřejem.

...celý článek ->

Sex o svatební noci?

Následující řádky jsou na poněkud lechtivější téma, než jste tady na stránkách svatba.cz zvyklí :-). Dále tedy čtete pouze v případě, že vás články se sexuální tématikou neurážejí, nepohoršují anebo jinak neohrožují!

...celý článek ->

Zimní svatby

Láska Nebeská, Popelka, Mrazík, Anděl Páně, Dr. Živago… to je jen krátký výčet filmů, ze kterých můžete načerpat inspiraci pro zimní svatby. Většina párů si pro svůj den D vybírá datum v hlavní svatební sezóně (duben - září), a to zejména kvůli počasí. Pokud ale patříte mezi páry, které nechtějí „jít s davem“ nebo se zkrátka „musíte“ vzít co nejrychleji a Vaše datum spadá do zimních měsíců, nemějte obavy – můžete jen získat! V čem jsou tedy zimní svatby výhodné?

...celý článek ->

Popůlnoční šaty - ano nebo ne?

Mít či nemít? Tak trochu „hamletovsky“ se občas nevěsty ptají samy sebe, jestli si pořídit šaty na převlečení nebo ne. Přece jenom svůj svatební den si většina nevěst představuje už od dětství a ať už jste si svoje vysněné svatební šaty koupila, půjčila nebo nechala ušít na míru, nejspíš máte v plánu si je hlavně pořádně užít! Jedno se ale (kupodivu) nijak nevylučuje s druhým. Etiketa se k tomu nijak nevyjadřuje a na „svých svatbách“ jsem odpozorovala, že toto dilema řeší každá nevěsta po svém. Zažila jsem nevěstu, která si svatební šaty převlékla hned po obědě, ale také spousty těch, které v nich na parketu „paří“ ještě v jednu ráno, když my (po celodenní práci zmožení koordinátoři) ze svatby odjíždíme, a svléká jim je až ženich o svatební noci…

...celý článek ->

Vzpomínky na svatbu

Asi nikdy nepřestanu zdůrazňovat důležitost toho, vybrat si na svatbu dobrého fotografa a kameramana, protože jejich prostřednictvím si vzpomínky na jeden z nej dní ve Vašem životě můžete oživit kdykoli na to máte chuť. Existují ale i další způsoby, jak na. Obzvlášť v roce následujícím po tom, kdy jste si řekli své ANO :-).

...celý článek ->

Svatební prezentace

Nápaditý tvůrce, Power point, rodinné album, hodiny skenování, bohatý hudební archiv, notebook a projektor. To jsou základní ingredience do receptu na klasickou svatební prezentaci. Jak ji ale připravit správně, tak aby si ji každý vychutnal a navíc byla dobře kořeněná?... Tak na to se podíváme právě dnes!

...celý článek ->

Umělá svatební kytka

Moc doufám, že jste s sebou po přečtení si nadpisu mého dnešního článku nesekla a na světě tak není o nevěstu méně – i tak se nás v Česku vdává málo! ;) Umělou svatební kytkou totiž samozřejmě nemyslím ony různé plastové nevkusnosti prodávané po tržnicích, jejichž „design“na vás už z kilometru doslova ječí „jsem celá z plastu a kdybych soutěžila o kýč roku, jistě bych se umístila v první desítce…!“ Ne, opravdu se nebojte. Vydechněte, pohodlně se usaďte a pojďte se mnou zavítat do světa svatebních kytek vytvořených z látek, papíru, korálků, knoflíků… zkrátka čehokoli, co vydrží věčně.

...celý článek ->

Dárky jeden druhému?

Mohli jste to vidět v některém z romantický amerických filmů, možná také v některém z inspirativních svatebních alb, kterými listujete třeba tady na Svatba.cz, nebo Vás myšlenka darovat ve svatební den jeden druhému na památku malý dárek napadla zcela spontánně. Ať tak nebo tak, pokud hledáte inspiraci, tady je...

...celý článek ->

Levná svatba. Jde to?

Staré přísloví, že peníze hýbou světem, platí samozřejmě i v dnešní době. A tak se není čemu divit, že hýbou i světem svateb. Ne každý si ale může dovolit utratit za svatbu deseti, ne-li statisíce. Proto se nabízí otázka…

...celý článek ->

Svatba doma?

Naše maminky si už většinou svatební hostinu užívaly v kulturním domě nebo v nejbližší restauraci, většina babiček ale ještě pamatuje časy, kdy se svatební veselí z kostela nebo radnice přesunulo pod jejich vlastní střechu. Podobně uvažuje spousta párů i dnes, nejčastěji z důvodu předpokládaných úspor. Je ale svatba doma opravdu výhra? A vyplatí se vám? Na to by vám měly přinést odpověď následující řádky.

...celý článek ->

Wow efekt

Dnešní článek bude krátký a spíše motiv k zamyšlení, než nějaká rada. I tak ale doufám, že Vám něco dá…! Minimálně Vás naučím jedno hezké přejaté slovní spojení :-).

 

...celý článek ->

Dárečky pro hosty

Výslužky už nejsou v módě!!! Respektive pomalu ustupují do pozadí a místo nich si svatební hosté ze svatby stále častěji odnášejí spíše drobné upomínkové předměty nebo laskominky. Asi nejčastější formou dárků z oblasti laskomin jsou svatební vínečka, čokoládky, mandličky (v bílé nebo krémové barvě – obvykle podle barvy svatebních šatů nevěsty) nebo perníčky.

...celý článek ->

Budeme se brát! Jak to oznámit doma...

Ačkoli stejná otázka trápí desítky párů po celém Česku, na internetu se dá najít jen minimum informací, které by na ni daly odpověď. A protože ji často řeší i „mí“ budoucí ženichové a nevěsty, rozhodli jsme se prostřednictvím naší poradny zde na svatba.cz přijít s několika tipy a podněty k zamyšlení.

...celý článek ->